Bipolarna motnja je najpogosteje označena kot vrsta duševne bolezni, ki povzroča zelo velike spremembe v razpoloženju, prav tako v aktivnosti, energiji, sposobnosti razmišljanja. Omenjene spremembe pa se gibljejo med dvema skrajnostma.
Manj huda oblika maničnega stanja, ki je značilno za bipolarno motnjo, pa se imenuje hipomanija. Ljudje, ki jo doživijo, pogosto povedo, da se jim v tem času poveča občutek samozavesti, zmanjša se jim potreba po spanju, poveča se jim ustvarjalnost. Prav tako lahko hitreje razmišljajo in so zelo gostobesedni.
Kazalo strani:
Tipični simptomi za bipolarno motnjo
Tipični simptomi bipolarne motnje vključujejo manično epizodo, ki velja za obdobje izjemno visoke energije ter razpoloženja. Hipomanija je torej manj izrazita oblika manije. Omenjeno lahko vključuje visoko samozavest, evforijo, zelo intenzivno veselje. Oseba ima občutek skoraj neskončne količine energije. Misli izjemno hitro. Pogosto je impulzivno nakupovanje, tvegano vedenje, nenadzorovane odločitve, ki so povezane s financami.
Simptomi bipolarne motnje prav tako vključujejo depresivno epizodo, ki pa se kaže v občutkih brezupa, žalosti, brezvoljnosti. Oseba ima pomanjkanje zanimanje za dejavnosti, ki jo sicer zelo zanimajo. V tem času pri prizadetih osebah lahko prihaja tudi do sprememb v apetitu in telesni teži. Značilno je pomanjkanje spanja ali pa pretirana utrujenost. Prav tako se lahko pojavijo občutki, ki so povezani s krivdo.
Bipolarna motnja ima tudi mešane epizode. V tem času so lahko prisotni tako simptomi manične kot depresivne epizode obenem. Slednje lahko povzroča veliko zmedo, prav tako konflikte ali pa precej obvladljivo stanje. Oseba v tem času obenem občuti evforijo in brezup.
Ciklične spremembe razpoloženja pri bipolarni motnji
Običajno se bipolarna motnja kaže v cikličnih spremembah razpoloženja. Te se izmenjujejo med maničnimi, hipomaničnimi in depresivnimi obdobji. Med omenjenimi epizodami lahko sledi stanje normalnega oziroma stabilnega razpoloženja.
Na sploh je bipolarna motnja lahko izjemno kompleksna. Vpliva na zelo veliko vidikov življenja posameznika, ki ga prizadene. Običajno zdravljenje vključuje tudi zdravila, kot so antidepresivi. Zelo pomembno je tudi to, da si oseba z bipolarno motnjo poišče izkušenega in strokovno podkovanega psihoterapevta. Slednji lahko zelo dobro pripomore k njemu bolj kakovostnemu življenju.
Kako najti dobrega psihoterapevta?
Dober psihoterapevt je lahko ključnega pomena za učinkovito zdravljenje pa tudi za samo izboljšanje duševnega zdravja. Če vas zanima, na kakšen način najti najboljšega psihoterapevta, potem je najprej dobro razmisliti o tem, kakšno pomoč v resnici pravzaprav potrebujete.
Na voljo so najrazličnejši terapevti, ki so specializirani za različne tehnike in vrste težav. Določiti je torej potrebno, ali iščete pomoč za specifično vrsto težave, na primer za depresijo, ali zgolj samo splošno podporo strokovnjaka za obvladovanje izzivov, ki so povezani s čustvi.
Vse bolj priljubljena online psihoterapija
Morda se tudi vi soočate s kakšno težjo preizkušnjo in vas zanima dober psihoterapevt. Kljub temu pa menite, da nimate časa, da bi ga redno obiskovali, ker je od vas preveč oddaljen. V tem primeru vam je k sreči na voljo tudi tako imenovana online psihoterapija, ki se jo poslužuje vse več ljudi.
Psihoterapija na daljavo prav tako lahko prinaša številne prednosti, čeprav se za marsikoga na prvi pogled zdi, da temu ni tako. Lahko je na primer izvrstna izbira v najrazličnejših situacijah, ko imate torej omejen dostop do terapevta v neposredni bližini svojega doma.
Težave z obiskom psihoterapevta zaradi mobilnosti ali časovne omejitve
Spletna psihoterapija bi bila lahko dobra odločitev tudi za vse tiste, ki imate morda težave z mobilnostjo ali pa ste časovno preveč omejeni. Zanjo se pogosto odločajo tisti, ki imajo zelo zapolnjen urnik. Seje namreč potekajo kar od doma, in to brez potrebe po prevozu do samega strokovnjaka.
Prav tako pa online psihoterapija zagotavlja večjo anonimnost. Slednje je lahko zelo dobra novica za vse tiste, ki se še vedno morda sramujejo ali pa se težko ljudem odprejo v živo.
Psihoterapija na daljavo torej omogoči, da se lahko srečate s psihoterapevtom v zelo varnem in udobnem okolju svojega doma. To zagotovo zmanjšuje tesnobo ali stres, kar je zelo pogosto povezano z obiskom terapevta.
Vključevanje terapije v svoj vsakdan
Tisti, ki so zelo pogosto na poti ali imajo precej zahtevne razmere na delovnem mestu, lahko izberejo spletno terapijo, ker jim omogoča, da sejo lahko opravljajo kar preko video klica ali pa elektronske pošte.
Vsak bi torej lahko psihoterapijo vključil v svoj vsakdan, če bi si resnično želel izboljšati svoje duševno zdravje pa tudi življenje na sploh.
Članki iz iste kategorije:
- Melanholija je lahko precej resno zdravstveno stanje
- Različne faze psihoterapevtskega procesa
- Učinkovita rešitev za situacije, ki so preveč stresne
- Depresija – sodobna bolezen številnih obrazov
- Folna kislina – pomembna vloga pri razvoju otroka
- Koristni nasveti za nakup izdelkov iz konoplje
- Kako ukrepati v primeru zobobola?